Estetik Burun Ameliyatı

PDFYazdıre-Posta

RHİNOPLASTY (ESTETİK BURUN AMELİYATI)

Burun estetiğinin amacı, burnun genel görüntüsünde değişiklik yaparak burnu yüz ile uyumlu bir hale getirmek ve bu arada varsa nefes alma problemini de çözmektir. Burun estetiği ameliyatı ile burun uzatılıp kısaltılabilir, küçültüp büyütülebilir, burun delikleri ve burun sırtı ya da “kemer” kısmının şekli değiştirilebilir.

Estetik Burun AmeliyatıBurun ucu daha kalkık, daha dar ya da daha geniş olacak şekilde değişiklikler yapılabilir. Kısacası burun ve yüzün anatomik özellikleri ve burun derisinin izin verdiği ölçüde değişiklikler yapmak mümkündür.

Burun iç kısmının eğriliği, yani septum deviasyonu toplumda sıkça görülür. Deviasyonun derecesi, yeri ve seviyesi kişiden kişiye değişkenlik gösterir. Eğer hava kanallarını kapatacak derecede sorunlu ise nefes alma zorluğuna yol açabilir. Böyle bir durumda bu eğrilik burun estetiği operasyonu kapsamında düzeltilebilmektedir ki bu işleme Septoplasti adı verilir.

Burun Estetiği için Uygun musunuz?

Burun estetiği için uygun bir adayda aşağıdaki özelliklerden en az bir tanesi bulunmaktadır.

•      Burun yüze göre geniş veya uzundur.

•      Burun kemiği kırık ya da eğridir.

•      Kaza veya darbe gibi bir nedenden dolayı burnun şekli değişmiştir.

•      Burunda gözle görülür bir asimetri vardır.

•      Yan profilden bakıldığında burun ucu düşüktür.

•      Burun delikleri burnun genel şekline uygun değildir.

•      Burun ile dudak arasındaki açı çok dar veya çok geniştir.

Burun Estetiği Ameliyatı

Ameliyat çoğunlukla hastane ortamında ve genel anestezi altında tercih edilir. Yapılacak işlemlere bağlı olarak ortalama 1,5-2 saat arasında süren bir işlemdir. Genelde hastanede kalmayı gerektirmez ancak biz hastalarımızın şişliklerinin daha az olmasını ve daha az morarmalarını sağlamak amacıyla hastanede Hilotherm isimli içerisinde 12 derecede su dolaşan bir maskeyi kullanamaları için gece hastanede kalmalarını tavsiye ediyoruz.  Ameliyat sonrasında 5 ila 7 gün arası burnu stabil halde tutmak için termal splint denilen atel kullanılır. Tampon genelde kullanılmaz, gerekli ise nefes almaya da olanak sağlayan silikon kanallı yada özel sünger yapıdaki tamponlar kullanılır.

Ameliyat sonrası göz çevresinde morluk ve şişlikler olabilir. Genel olarak iyileşme 3-5 gün içinde gerçekleşir, 1 hafta sonra çalışmaya başlanabilir, 1 ay sonra spor yapılabilir ve 3. aydan itibaren gözlük kullanılabilir. Burun son şeklini, kişiden kişiye farklılıklar göstermekle beraber, 1 yıllık bir sürede alır. Burun estetiğinde amaçlanan çeneye, gözlere ve yanaklara uyumlu bir burundur. Bu nedenle yüzünün genel özelliklerini tanıyan, burnuyla ilgili spesifik olarak ne istediğini bilen ve operasyonun limitleri olduğunu kabullenen hastalar en çok memnun olan hastalardır. Ne istediğinden emin olmak ve hekimle iyi bir diyaloga girmek çok önemlidir. Bunun yanı sıra ameliyat öncesi bilgisayar çalışması sonrası hastanın kendi fotoğrafı üzerinde yapılan düzeltmeler ameliyat sonucuna dair hastaya fikir verir.

Ameliyat sonrasında burnun alacağı şekli belirleyen en önemli faktörler kişinin kemik, kıkırdak, yumuşak doku ve cilt yapısı ve iyileşme özellikleridir. Burnun alacağı son şekil, tüm bu değişkenlerin bir araya gelmesiyle belirlenir. Kişinin ameliyat öncesinde belirttiği istekleri de burnun kalkıklığını ve şeklini belirlemektedir. Bazı kişiler daha doğal ve düz bir burnu tercih ederken, diğerleri daha kalkık ve gösterişli bir burun isteyebilmektedir.

Sonuç olarak burun estetik operasyonunun başarılı olduğunun göstergesi ameliyat olduğu anlaşılmayan doğal, yüzle uyumlu ve estetik ölçülere uygun bir görünüm elde etmektir.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Haberler

FOTO ESTETİK

Estetik Cerrahi Merkezlerinin 12.05.2003 tarih ve 25106 sayılı "Güzellik ve Estetik Amaçlı Sağlık Kuruluşları Hakkında Yönetmeliğinin" 34. ve 24. maddeleri gereğince reklam, ilan ve web sayfası içeriklerine bazı kısıtlamalar getirilmiştir.

Buna istinaden hastaların ameliyat öncesi ve sonrası fotoğraflarının, web sayfasında yayınlanması mümkün olmamaktadır. Bu nedenle "Ameliyat Öncesi ve Sonrası Fotoğrafları"nı bu sayfada bulamayacaksınız.

Online Burun Analizi