BURUN ESTETİĞİ NASIL YAPILIR ?

PDFYazdıre-Posta

Tam donanımlı bir hastanede, genel anestezi altında yapılan operasyon yaklaşık 2- 3 saat kadar sürer. Uygun kişilerde tamamen burun içinden işlem yapılan kapalı teknik öncelikle tercih edilir. Ancak eğer gerekli görülürse burun delikleri arasındaki bölmenin ortasından yapılan küçük bir kesi ile açık teknik de uygulanabilir.

Her iki teknik de burunda kalıcı bir ize neden olmaz. Burun sırtı cildi altındaki kemik ve kıkırdak iskeletten ayrıldıktan sonra, iskelet üzerinde önceden planlandığı şekilde değişiklikler yapılır. Burun sırtındaki kemer alınır, burun orta bölmesindeki eğrilik (deviasyon) düzeltilir, burun kanatlarındaki dolgunluklar giderilir, varsa asimetriler düzeltilir, burun ucu kaldırılır ve burun kökünde genişlik varsa daraltılır. Burun delikleri de gerekirse küçültülebilir.

Ameliyat sonunda hasta uyanmadan burun içine tampon, dışına alçı veya metal kalıp konur. Tampon genellikle ertesi gün çekilir, alçı kalıp ise 5-7 gün kalır. Ameliyat sonrası çok ağrılı değildir. Sadece tampon varken ağızdan nefes almak rahatsız edicidir. Göz kapakları civarında değişen miktarlarda şişlik ve morluklar genellikle oluşur. 2. günden sonra şişlik ve morluklar süratle gerilemeye başlar ve 7-10 gün içinde tamamen kaybolur.

Genellikle ameliyat sonrası günlük yaşamı kısıtlayan zorluklar yaşanmaz ancak yorucu sporlar, gözlük kullanımı, denize girme 1-1.5 ay yasaklanır. Genellikle ameliyattan 7-10 gün sonra yukarda bahsettiğim kısıtlamalara dikkat etmek kaydıyla normal hayatınıza dönebilirsiniz.

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Haberler

FOTO ESTETİK

Estetik Cerrahi Merkezlerinin 12.05.2003 tarih ve 25106 sayılı "Güzellik ve Estetik Amaçlı Sağlık Kuruluşları Hakkında Yönetmeliğinin" 34. ve 24. maddeleri gereğince reklam, ilan ve web sayfası içeriklerine bazı kısıtlamalar getirilmiştir.

Buna istinaden hastaların ameliyat öncesi ve sonrası fotoğraflarının, web sayfasında yayınlanması mümkün olmamaktadır. Bu nedenle "Ameliyat Öncesi ve Sonrası Fotoğrafları"nı bu sayfada bulamayacaksınız.

Online Burun Analizi